Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

0

8

-

1

9

1

4

  Hürriyetin İlanı, İkinci Meşrutiyet-1
__________________________________

“Babamın babası Koçzade Hacı Mehmet Efendi Vilayet Meclisi umumi azalığı yapmış, Ankara’da iyi tanınmış, zaman zaman taahüt işlerine girmiş, buğday ticareti ile uğraşmış, hareketli bir insandı. Babam Koçzade Hacı Mustafa Efendi ise Medreseye devam etmiş, hoca olmuş, fakat hiç bir iş yapmamıştı. Babasından kalan binalardan gelen paralarla ailesini geçindirirdi.”

“Evimiz Ankara’nın güzel semtlerinden birinde, cadde üzerindeydi. Altında dört dükkân vardı. Babam bu dükkânları ticaret yapan gayrimüslimlere kiraya verirdi... O tarihte merak edip sormuştum: Müslümanlar içinde en zengin tüccar aileleri kimlerdir? Kaç lira servetleri vardır?” Aldığım cevapta Bulgurlular, Kınacılar, Aktarların birkaç bin altın servetleri olduğunu öğrendim. Bu servetler o günkü Hristiyan zenginlerinin servetlerine oranla üçüncü derecede kalırdı.”

“Yoldan geçen, şehirden bağa gelen Hristiyanların hayvanlarının çok iyi olması, çeşitli güzel arabalarla yazlıklarına gitmeleri beni imrendirirdi, bunlar gibi olmak isterdim. Bunun çaresini de çabucak hayata atılıp iş yapmakta gördüm.”

“Mahalle okulunu bitirdikten sonra beni Hacı Bayram Camii’nin yanında kiralanmış bir evde derse başlayan ilkokula verdiler... Bulunduğumuz okul kira ile tutulduğu için beş yılda bir-iki bina değiştirdik.... Bu ilkokulu bitirdikten sonra beni Ankara’da... Taş Mektep adındaki İdadî okuluna verdiler. Bu okul şimdiki liselerin karşılığıydı... İdadîler yanlız illerde bulunurdu. Şimdiki Kırşehir, Yozgat gibi iller o zaman Ankara’nın sancaklarıydı. Buralardan da Taş Mektebe öğrenciler gelirdi. Aynı zamanda İstanbul’dan Darüşşafaka ve Darülhayr okullarından yoksul öğrenciler parasız yatılı olarak buraya gönderilirdi.”

 

Sosyal Tarih >> Siyasi Tarih >> İktisadi Tarih >>
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim