Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

1

4

-

1

9

1

8

  Savaş Yılları-1.2
__________________________________

 “İstanbul’a ilk defa on beş yaşımdayken, 1916 yılında gittim. İstanbul’a gitmek benim için büyük bir istekti... Trene binmiştim, ama ancak Polatlı’ya kadar gidip gelmiştim. Babamın buğday işinde Elmacıoğlu Ligor Ağa beni Haymana’daki akrabasının düğününe götürmüştü, o vesile ile Ankara’dan Polatlıya kadar kırk kişilik vagonla bir yolculuk yapmıştım.”

İstanbul’a ilk gelişimde 500 liralık mal aldım. Hesabı bir yandan İsrail Efendi tutuyor, bir yandan da babama hesap vermek için ben tutuyorum.”

“Ankara’daki işlerimiz zamanla bakkaliyeden hırdavata, hırdavattan köseleciliğe, köselecilikten yapı malzemesine çevrilince, bizim işlerin de bir kısmı Galata’ya aktarma olmaya başladı.”

“Zaman geçtikçe ve piyasa iyi iş yapanları gördükçe ustalaştık. Güzel mallar getirmeye ve satmaya başladık, çeşidi çoğalttık. Ayakkabı lastiği satıyordum. Bir hayli satardım. Bir çift lastik 225 kuruştu, maliyeti iki liraydı... İki yıl daha böyle gittikten sonra, bakkallık işleri bana dar gelmeye başladı... Kösele işine girmeye karar vermiştim... Kösele işi iyi gitti, iyi iş yaptım... Bu işi geliştirdikten sonra, ayakkabı yapımında kullanılan malzemeler için ikinci bir dükkân açmaya karar verdim. Kösele dükkânımıza bitişik, kendimize ait dükkânı ayakkabı, hırdavat dükkânı olarak açtım.”

 

_______________________________ <<Bir önceki sayfa için tıklayınız<<

Sosyal Tarih >> Siyasi Tarih >> İktisadi Tarih >>
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim