Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

1

9

-

1

9

2

2

  Kurtuluş Savaşı-1.1
__________________________________

“Babam Ankara’ya döndü, mağazamız açıldı, biz üç ay daha Çankırı da kaldık. Bu sürede boş durmadım. Çankırı piyasasını inceledim. Çankırı’da hırdavat işi ile meşgul olan Poşyan’lardan kağıt, zarf ve diğer hırdavat eşyası alarak Ankara’ya göndermeye başladım. Bu arada Ankara’nın neye ihtiyacı olduğunu hep soruyor, o mal Çankırı’da varsa hemen gönderiyordum. Kastamonu’nun kuru bamyası meşhurdur. Kastamonu’dan bamya aldım, Ankara’ya gönderdim. Hemen satıldı. Üç ay sonra Ankara’ya döndük, işlerimize başladık.”

“Ankara’nın bütün ekonomik hayatı İstanbul’a bağlıydı. Bugünkü gibi ne uçakla bir saatte, ne de karayolu ile beş-altı saatte İstanbul’a gidilebilirdi. Sağlam, güvenli, tek hızlı araç demiryolu idi. Kurtuluş Savaşı’nın ilk yıllarında İstanbul-Ankara treni Eskişehir’e kadar işliyor, Eskişehirden sonra yaylı araba ile Ankara’ya dönülüyordu.”

“Askerlik yaşına geldiğim zaman, lise mezunu olmadığım ve er olacağım için beni askere almadılar... O yıllarda, askerlik çağına gelenlerden önce subay olacakları askere alıyorlardı... Ankara’da Büyük Millet Meclisi 20 Nisan 1920’de açıldı. O günlerin hevesi ile B.M.M. Genel Sekreteri Recep Peker’e bir dilekçe vererek Mecliste bir memuriyet istedim... “Bir taraftan dükkân işini görecek, öbür taraftan burada memur olarak çalışacaksın, kesinlikle almam” dedi. Sonra ekledi: “Alırsam da çalışmadığını görünce derhal çıkarırım. Bunu bilerek matbaada musahhih yardımcısı olarak işe başla.” Böylece 1920 yazında matbaada musahhih yardımcısı olarak göreve başladım... O yıllarda Mecliste ve Meclis Matbaasındaki memuriyet de askerlik görevine sayılıyordu.”

  ___________________ _______________ >> Devamı için tıklayınız >>


Sosyal Tarih >> Siyasi Tarih >> İktisadi Tarih >>
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim