Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

1

9

-

1

9

2

2

  Kurtuluş Savaşı-3.1
__________________________________

1919-1922 yılları arasında İstanbul ve Ankara arasındaki siyasî bir gerilim söz konusuydu. İstanbul’da egemen devletlere karşı uzlaşma ve teslimiyeti temsil eden bürokratik aristokrasi mevcuttu; Ankara’da ise, İttihatçılar bulunuyordu. Ankara bu yeni siyasetin kentiydi. İki kent arasında yaklaşık üç yıl süren bu gerilimin galibi, İttihatçı kadrolarla, koşulsuz bağımsızlığı savunan Kemalistler oldu.

Ankara’nın savaş yılarında önemi daha da arttı:  Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de açıldı ve Mustafa Kemal Meclis Başkanı seçildi. 1 Kasım 1922 günü alınan bir diğer kararla da, İstanbul’a yerleşik 600 yıllık Osmanlı Saltanatı sona erdirildi. Savaş sonrası Barış Konferansı da bu kentten yürütüldü: Görüşmeler 20 Kasım 1922 günü Lozan kentinde başladı ve antlaşma resmen, 24 Temmuz 1923 de imzalandı.

“İstanbul’un 16 Mart 1919’da işgal edildiğini Ankara’da duyduk. Vali Ankara’nın ileri gelen eşrafını şimdiki Ulus İş Hanı’nın yerinde bulunan Sanayi Mektebi’ne çağırdı. Babam da toplantıya katıldı. Dönüşünde bu haberi getirdiği zaman hepimizin ne perişan hale düştüğümüz hiç aklımdan çıkmaz.

“İstanbul’un işgalinden sonra vatansever insanlar yavaş yavaş Ankara’ya gelmeye başladılar. Adnan Adıvar ve Halide Edip Adıvar’ın Ankara’ya gelişlerinde, Atatürk, karşılamaya istasyona gitmişti. Biriken halkın arasında ben de Atatürk’ü görebilmiştim.”

 

______________________________________________>> Devamı için tıklayınız >>


Kişisel Tarih >> Sosyal Tarih >> İktisadi Tarih >>
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim