Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

2

3

-

1

9

3

8

  Atatürk ve Cumhuriyet-1.1
__________________________________

“Yıl 1925’in sonları, ben 24 yaşıma gelmişim. Çocuk denecek çağda 16 yaşımda işe başladığım için, aklım sadece para kazanmak aynı işi yapanlar arasında adımı duyurmak, yeni iş alanları bulmaktaydı. Evlenmeyi hiç düşünmemiştim…Anlaşılan, yaşım 25’e yaklaştığı için, annem, babam beni evlendirmeye karar vermişlerdi."

"1926 yılının ilk haftasında düğünümüzü yapmaya karar verdiler... Bizim düğünde Cuma günü başladı, gece gündüz tam bir hafta sürdü. O hafta babam da, annam de, ben de çok yorulduk, perişan olduk."

“Evlenmiştim, çok çalışıyordum, işimde, rakiplerimin arasında ün yapmaya başlamıştım, para kazanıyordum. Babamın artık bana tam güveni vardı... Babam Hacı Mustafa Rahmi Efendi, Koçzade Mustafa Rahmi Firması’nı 1926 yılında bana devretti. Böylece Koçzade Ahmet Vehbi Firması kurulmuş oldu.

“1928 yılında Ford ile anlaşmayı yaptık. Çankırı caddesinde ayrı bir dükkân tuttum... Ford acentası mağazamızı açtım, işe başladık.... Rakibimiz Chevrolet’in kamyonları ve otomobilleri iyi, bizim kamyonlar su kaynatıyor. Otomobillerimiz rakip markaya oranla daha basit, Chevrolet satıyor, biz satamıyoruz... Bu acentalık, daha sonra genişleyen ve gelişen otomotiv işlerimizin başlangıcı olmuştur... Otomobil işinde önemli bir anım da, savaş içinde getirttiğimiz kamyonların hikayesidir. Savaş çıkar çıkmaz, hükûmet kamyon kârını yüzde 90 olarak kabul etmişti, 3000 liraya mâl olan bir kamyonda 2700 lira kâr veriyordu. Bu kamyonların akreditifi de devletin verdiği dövizle açılmıştı. Savaş zamanı devletin kamyona büyük ihtiyacı vardı.” 

Kısacası, bu kamyonları biz Türkiye'ye getirdik, hükümetin emrettiği yerlere teslim ettik. Hükümetin işi görülmüş, biz de kar etmiştik.

  ___________________ ___________________ >> Devamı için tıklayınız >>

Sosyal Tarih >> Siyasi Tarih >> İktisadi Tarih >>
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim