Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

2

3

-

1

9

3

8

  Atatürk ve Cumhuriyet-1.2
__________________________________

“1933 yılı Cumhuriyet Bayramında hastaneyi bitirdik. Açılışı yapıldı. Cumhuriyetin onuncu yıldönümüydü... Törende Refik Saydam, çok memnun kaldığı için yanaklarımı, gözlerimi öptü. Bütün yorgunluğum o anda geçti... Bu kadar büyük emek ve yorgunlukla tamamlanan bu işte, bu kadar eziyetten sonra, 20 000-30 000 lira arası bir para kazandık, ama büyük tecrübe sahibi olduk.”

“1937 yılında İstanbul şubemizi “Vehbi Koç ve Ortakları Kolektif Şirketi” adıyla Fermeniciler’de kurduk. Sermayemiz 100.000 TL idi... İki yıl sonra korkum kalmadı. Başarılı olmaya başladım. Taahhüt işlerimiz ilerledikçe devletin büyük müteahhitlerini de tanıyordum.”

“Dünyanın bütün büyük müesseselerinin şirketler halinde çalıştığını, Avrupa’ya gidip geldikçe görüyordum. Memleketimizde şahıs firmalarının hiç birinin yapamadığını görerek bir Anonim Şirket kurmaya karar verdim. Çalışmalar yapıldı, 1938 yılı 29 Haziran günü 300.000 lira sermaye ile, “Koç Ticaret Anonim Şirketi” kuruldu”. 

 

 

 

 


_____________________________________________<< Bir önceki sayfa için tıklatınız<<

Sosyal Tarih >> Siyasi Tarih >> İktisadi Tarih >>
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim