Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

3

9

-

1

9

4

5

  İnönü ve Savaş Yılları-1
__________________________________

“Ankara’da esnaflıktan çıktım, tüccar sınıfına girdim ve tanındım. İşlerim iyi gidiyordu, ilerlemek ve yükselmek istiyordum. Ankara bana ufak gelmeye başladı. Bütün hevesim İstanbul’da bir mağaza açmaktı...

1937 yılında İstanbul şubemizi ‘Vehbi Koç ve Ortakları Kolektif Şirketi’ adıyla Fermeneciler’de kurduk... İki yıl sonra ilk korkum kalmadı. Başarılı olmaya başladım, İstanbul’un büyük firmalarını tanıdıkça her gün yeni bir şeyler öğreniyor ve işlerin içine daha fazla giriyordum. Taahhüt işlerimiz ilerledikçe devletin büyük müteahhitlerini de tanıyordum.”

“1939 yılında İstanbul şirketimizin binasını, üst katı yazıhane, alt kat mağaza olarak yaptırdık. Aynı yıl Muharrem Beyi alarak satış mağazasını açtık. Muharrem Bey işini bilen zeki bir satıcıydı. Kısa zamanda Galata piyasasında ses vermeye ve kendisini göstermeye başladı.”

“Sonradan Galata grubumuzun önemli elemanı ve müdürlerinden biri olan Menaşe, tanınmış cam tacirlerinden Niego’nun yanında satıcı idi. 1943’de Varlık Vergisi dolayısıyle Niego’nun işleri küçüldü. Bay Menaşe’de bize geçmeyi tercih etti. İsrail Menaşe’nin bize katılmasıyla kuruluşumuz güçlenmişti ama ben halâ yeni, genç elemanlar alınmasını istiyordum.”

“Bu savaşı Amerika ve Müttefikler kazanacak, ticaret serbest olacak, Avrupa bitkin bir halde, Amerika’yla büyük işler yapmak için imkânlar çıkacak. İş alanıma giren büyük Amerikan firmalarının temsilciliklerini almalıyım.”

 

 

Sosyal Tarih >> Siyasi Tarih >> İktisadi Tarih >>
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim