Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

4

6

-

1

9

5

0

  Geçiş Yılları: Çok Partili Yıllar-1
__________________________________

“1946’da ilk Amerika yolculuğum tüccarlıktan çıkıp sanayiciliğe geçişimin başlangıç noktası olmuştur. Bu yolculuğu iki yıla yakın bir zaman düşünüp hazırlandıktan sonra gerçekleştirmiştim.”

ABD yolculuğu, tüccarlıktan sanayiciliğe geçiş döneminin özeti gibidir: bu yolculuğun ardından, hükûmetten 25 bin dolarlık sermaye ihraç izni alındı ve New York’ta, önce “General Electiric” firmasıyla bir ortaklık kuruldu. Bu firma, daha sonraları kurulacak “Ram Commercial Corporation”ın ilk adımıydı. 1948 yılında ise, ampul fabrikası üretime geçti.

“Otomotiv işinde unutamadığım bir olay da 1949 yılında ilk traktörlerimizi getirişimizdir. O yıllarda traktörle tarım yapan çiftçiler çok azdı. Marshall Plânı uygulanmaya başlandı. Firmamız Amerikan Oliver traktörlerinin acentasıydı. Marshall plânından ilk defa Oliver marka traktörler İstanbul’a geldiği zaman Amerikan Yardım Heyeti Başkanı Russell Dorr bir tören yapmak istedi... Traktörler ambarlardan çıkarıldı. Dolmabahçe Sarayının yanındaki alana getirildi ve güzel bir tören yapıldı.”

 

 

 

 

 

Sosyal Tarih >> Siyasi Tarih >> İktisadi Tarih >>
           
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
           
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim