Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

4

6

-

1

9

5

0

  Geçiş Yılları: Çok Partili Yıllar-3.1
__________________________________

12 Mart 1947 yılında, ABD Başkanı Hary S. Truman Kongre’ye sunduğu bir öneriyle, “komünist baskılara direnen Yunanistan ve Türkiye’ye 400 milyon Dolar yardım yapılabilmesi” için ödenek talep etti. Marshall Yardımı’nı resmen başlatan bu özel ödenek, Türk iktisat siyasetini, bütünüyle başka bir alana yönlendirdi. Bu gelişmenin simgesi olarak, Missouri zırhlısı Washington'da ölen Büyükelçi Ertegün'ün cenazesini, 5 Nisan 1946 tarihinde İstanbul’a getirdi. Gemi, Sovyetler Birliği'ne gözdağı vermek amacıyla, ABD Başkanı Truman’ın özel emriyle Türkiye'deydi.

“1946-50 arasında DP’nin hızla gelişmesi, DP erkanının demeçleri CHP’yi büyük endişeye düşürdü. Memlekette huzursuzluğu yatıştırmak için İnönü meşhur 10 Temmuz (12 Temmuz) bildirisini yayınlamak zorunda kaldı. Bu arada bildiriyi bana da okuyarak görüşümü sordu. Çok isabetli olduğunu söyledim. Bu bildiri o sıralarda biriken bunalımı gidermişti.”

“Sayın İnönü beni muhtelif şekillerde çağırırıdı:

a) İş saatlerinde çağırır, soracağı suali sorar, görüşümü alırdı.

b) Tatil günleri çaya çağırır, yarım saat, bir saat sohbet ederdik.

c) Akşam yemeğine çağırırdı. Yemeği yerdik, otururduk. Beni göndermek istediği zaman gelince,   “Koç senin uykun gelmiş” derdi. Ben de bundan git demek istediğini alar ve hemen giderdim.”

_____________________________________________>> Devamı için tıklayınız >>

 

Kişisel Tarih >> Sosyal Tarih >> İktisadi Tarih >>
           
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
           
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim