Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

5

0

-

1

9

6

0

  Demokrat Parti Yılları-1
__________________________________

“Türkiye’de bir Ford montaj tesisi kurmak istiyordum. Fakat Ford yöneticileri CHP’li olduğum için benim DP hükûmetince tutulmadığımı bildiklerinden, bu tekliflerimi olumlu karşılamayabilirler diye düşünüyordum. Bu düşüncemi Menderes’e anlatarak Henry Ford II’ye bir mektup yazmasını rica ettim... Bu mektup, memleketin ekonomik kalkınmasına yararlı işleri, particiliğin çok üstünde tutan bir ileri görüşün en güzel örneğidir.”

Bu dönem, bayilikten temsilciliğe, temsilcilikten ortaklığa doğru giden bir süreçti. 1950’li yıllarda Vehbi Koç, yabancı ortaklıklar kurarak, çeşitli üretim alanlarında dünyanın en büyük sermaye gruplarıyla kârlı birliktelikler elde etti . Ford araçlarının montajı için OTOSAN’ın kurulması, FIAT ve SIEMENS’le yapılan ticari faaliyetler, bu döneme özellikle damgasını vurdu.

“Bütün bu girişimlerde gerek hükümet yetkilileriyle gerekse Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyeleriyle yakın ilişkiler tesis edilmişti. Nitekim Koç, 1950’lerde iktidardaki Demokrat Parti (DP) tarafından, çeşitli bürokratik engeller ve sürekli tehditler yoluyla istifa etmek zorunda bırakılıncaya kadar CHP’nin inançlı bir üyesi olmuştur... O dönemde Koç artık ülkenin en önemli işadamıydı ve diğer işadamlarıyla birlikte dönemin keyfi iktisadî kararlarından ve düzensiz politika değişikliklerinden kaynaklanan belirsizlikten kaygılanıyordu. DP’nin girişimci sınıfa duyduğu ideolojik yakınlığı herhalde takdir ediyordu, ama bir çok şükran borcuyla bağlı olduğu CHP’den ayrılmak gibi bir niyeti bulunmamaktaydı. Fakat, belki de herkesten daha iyi bildiği gibi, iş başarısında devletin desteğine muhtaçtı; sonuçta da, iktidar partisinin aleni tehditlerine boyun eğmek zorunda kaldı.” Ayşe Buğra, 1999, “Türk İşadamları ve Türk Devleti”, 75 Yılda Çarkları Döndürenler, Tarih Vakfı Yayınları, İstanbul, s. 84.

 

Sosyal Tarih >> Siyasi Tarih >> İktisadi Tarih >>
           
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
           
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim