Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

5

0

-

1

9

6

0

  Demokrat Parti Yılları-3.1
__________________________________

1950’li yıllar, sanayici Vehbi Koç’un DP ile mücadelesine tanıklık etti. Yaklaşık 10 yıl süren bu gerilim sonrası Koç, artan siyasi baskılara dayanamayarak, 27 Mayıs 1960 müdahalesine yaklaşık 2 ay kala CHP’den istifa etti:

“1950’de CHP seçimleri kaybetti, DP iktidara geçti. Halk Partili olduğum için Demokrat Parti hükûmetleri tarafından sevilmiyordum. Tahminime göre bunun iki sebebi vardı: Biri, CHP devrinde büyük kazançlar sağlayıp, 1950 seçimlerinde CHP’ye 3 milyon lira verdiğim yolunda çıkan dedikodular, ikincisi de “40’lar”a girdiğim için faal politikacı sayılmamdı... DP iktidara gelir gelmez, o güne kadar yaptığımız bütün işlerimiz, vergi yönünden bütün hesaplarımız gözden geçirildi. En küçük bir aksaklık ve yolsuzluk bulunmadı, ama biz epeyce üzüldük... Seçimlerden sonra CHP’den istifa etmem ve DP’ye girmem için baskılar çok kuvvetlendi. Bu baskılar DP iktidarının son devresine kadar şiddetlenerek sürdü... CHP’den istifa etmeye karar vermiştim. 10 Mart 1960 tarihli istifa mektubumu İsmail Rüştü Bey’e gönderdim... 12 Mart 1960 Cumartesi günü radyoda üç kere öğle, üç kere de akşam haberlerinde benim istifa ettiğim söyle açıklandı: “Memleketin tanınmış işadamlarından Vehbi Koç, Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa etmiştir.”

1950-1954 yılları arasında, DP ve CHP arasında gittikçe artan siyasî bir çekişme söz konusu oldu ve bu gerilim, DP’nin uygulamalarında ağırlıklı olarak kendisini gösterdi: 8 Ağustos 1951’de Halkevleri ve Halkodalarını (478 Halkevi ve 4.322 Halkodası) devletleştiren yasanın kabulü; 14 Aralık 1953’te CHP’nin bütün mal varlığının, “haksız iktisap” gerekçesiyle hazineye aktarılması; ve Şubat 1954’te Köy Enstitülerinin kapatılması da, bu uygulamaların en çarpıcı olanlarıdır.

_____________________________________________>> Devamı için tıklayınız >>

 

Kişisel Tarih >> Sosyal Tarih >> İktisadi Tarih >>
           
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
           
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim