Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

6

0

-

1

9

7

0

  Büyüme Yılları-1.1
__________________________________

“1950’lerde “en büyük” olan Koç, 1960 sonrasında artık “imparator”dur. Gösterişsiz, kibirsiz, israftan hoşlanmayan, Ankara şivesini değiştirmemiş, gürültüden uzak, “medyatik” olmamaya özen gösteren ve böyle davrandıkça medyatik olan bir imparator...” Engin İdil, 1999, “İlk ve Hep Büyüklerden Vehbi Koç ve Ailesi”, 75 Yılda Çarkları Döndürenler, Tarih Vakfı Yayınları, İstanbul, s. 131.

“1 Mart 1961 tarihinde Ordu Yardımlaşma Kurumu kuruldu. OYAK’ın kurulması konusundaki kanuna göre Milli Savunma Bakanı, OYAK Genel Kurulu’na, Silahlı Kuvvetler dışında üç üye seçebiliyordu. O sırada Milli Savunma Bakanı İlhami Sancar, bu üyeliklere Bülent Yazıcı’yı, Kazım Taşkent’i ve beni seçti.”

“Likid petrol gazı işiyle ilgimiz 1961 yılı başlarına rastlar. Memlekette havagazı şebekesinin erişemediği yerlerde, ocaklar gazyağı, kömür, odunla yakılıyordu. Büyük şehirlerde nüfus hızla artıyor, yakacak ihtiyacı büyüyordu... İmalât şirketini GAZAL adıyla 1962 Haziran’ında İstanbul’da kurduk. Aygaz da bir yıl sonra kuruldu.”

“Koç Holding esas mukavelesi 20 Kasım 1963 günü Beyoğlu 1. Noterin huzuru ile Divan Otelinde kurucular tarafından imzalandı."

Türkiyede otomobil endüstris kurulacağı inancım 1960'ların başında güçlenmişti... 1966 yılında Otosan'ın fiberglass bir binek arabası yapmak için yoğun çalişma dönemi oldu. Şubatta Hükümet müsaade verdi. Otomobilin fiyatı 26 bin 800 Lira olarak tesbit edildi. Temmuz'da arabaya ne isim verileceği hususunda geniş bir anket yapıldı. 100 binden fazla cevap geldi. Teklifler arasında en uygununu seçmek üzere bir jüri kuruldu. Eylül 1966'da ilk Türk otomobiline Anadol adı verildi._____________________________________________

__________________________________________________>> Devamı için tıklayınız >>

Sosyal Tarih >> Siyasi Tarih >> İktisadi Tarih >>
           
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
           
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim