Ana Sayfa__| Sergi Hakkında |
Basın__| Ulaşım
 

1

9

7

0

-

1

9

8

0

  İmparatorluk-1
__________________________________

1970’li yıllara gelindiğinde, Koç Şirketler Grubu gerçek bir ticari imparatorluğa dönüştü ve Koç ailesinin bireyleri, bu devasa yapı içerisinde etkin bir biçimde görev almaya başladı.

Bu yıllar aynı zamanda, Vehbi Koç’un, şirketin ve ulusun geleceğine ilişkin kaygılarını sıklıkla dile getirmeye başladığı dönemdi.

Bursa’da kurulan Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın da katıldığı bir törenle 12 Şubat 1971 işletmeye açılarak, Murat 124 modelin seri üretimine başlandı.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) ilk genel kurul toplantısı 1972 yılında yapıldı ve konsey başkanlığına Vehbi Koç seçildi.

25 Aralık 1973 – “Yakından tanıdığım ve saydığım sayın İsmet İnönü’nün ölüm haberine çok üzüldüm. Birinci Dünya Harbi’ndeki hizmetlerinden sonra Atatürk’ün emrindeki çalışmaları ile İstiklâl Savaşı’nın kazanılmasındaki önemli mevkii, Lozan Antlaşması’ndaki başarısı ve İkinci Dünya Savaşı’nda yurdu korkunç bir badireden kurtarması tarihin kaydettiği en büyük olaylardandır. Atatürk’ün ifadesi ile Türkün makûs talihini yenen bu tarihi lideri Türk Milleti daima minnet ve şükranla anacaktır.”

 

 

 

Sosyal Tarih >> Siyasi Tarih >> İktisadi Tarih >>
           
Çocukluk Günlerim Hürriyet’in İlânı, İkinci Meşrutiyet Savaş Yılları Kurtuluş Savaşı Atatürk ve Cumhuriyet İnönü ve Savaş Yılları
           
Geçiş Yılları \ Çok Partili Yıllar Demokrat Parti Yılları Büyüme Yılları İmparatorluk Emekliliğim Vasiyetim